LaRhette

Stránka

Grafika

Historie

Rádoby zábava

Zbytky

(něco málo o stvořitelce této stránky)(všechna důležitá oznámení, týkající se blogu)(aneb osamělé chvilky s PhotoFiltrem)(pár zajímavých faktů z minulosti)(všechny články hudebního, filmového a jiného vizuálního rázu)(co se jinam nevešlo)
________________________________________________________________________________________

Kecy | TOP 5 | Recenze

________________________________________________________________________________________

Ludvík XIV.

29. května 2008 v 19:15 | LaRhette* |  Osobnosti
Ludvík XIV. - král Francie a Navarry
Doba vlády - 14. květen 1643 - 1. září 1715
Korunovace - 7. červen 1654, Katedrála Notre-Dame, Remeš
Úplné jméno - Louis-Dieudonné
Tituly - Dauphin Francouzský (1638-43)
Narození - 5. září 1638 zámek v Saint-Germain-en-Laye
Úmrtí - 1. září 1715 (76) palác ve Versailles
Pochován - Bazilika Saint-Denis, Paříž
Přechůdce Ludvík XIII.
Následník - Ludvík XV.
Královna - Marie Tereza Rakouská
Ludvík XIV. Veliký (řečený Král Slunce - Roi Soleil; 5. září 1638 Saint-Germain-en-Laye - 1. září 1715 Versailles) byl francouzský král z rodu Bourbonů vládnoucí v letech 1643-1715. Jeho otcem byl král Ludvík XIII., matkou Anna Rakouská ze španělské linie Habsburků. Ludvík XIV. panoval plných sedmdesát dva let, nejdéle ve francouzské historii.

Regentství

Ludvík se stal králem jako čtyřletý chlapec v roce 1643, po smrti svého otce. Otec Ludvík XIII. ustanovil ve své závěti, že manželka Anna se má po jeho smrti starat o výchovu obou synů (tedy Ludvíka a jeho mladšího bratra Filipa Orleánského), ale řízení státu má přenechat radě pěti jmenovaných hodnostářů. Anna však manželovu závěť ignorovala.V prvních letech panování Ludvíka XIV. tak ve skutečnosti vládla ona a všemocný první ministr kardinál Jules Mazarin.
Mazarin za Ludvíka uzavřel tzv. "pyrenejský mír" se Španělskem, jenž ukončil letitý konflikt s králem Filipem IV. Mazarin byl po celý život plně oddaný králi a zemi v podstatě řídil on, a to až do své smrti v roce 1661. Jeho posledním úspěšným politickým činem bylo uzavření sňatku Ludvíka XIV. s Marií Terezou. Se svou ženou měl Ludvík XIV. celkem šest dětí. Se svou milenkou Louise de Valliére tři děti a s milenkou Athénais de Montespan sedm dětí. Celkem tedy 16 dětí. Po smrti své ženy uzavřel Ludvík XIV. údajně ještě jedno manželství, ale přísně utajené.

Francie za Ludvíka XIV.

Po smrti kardinála Mazarina nechal Ludvík XIV. úřad prvního ministra neobsazený a sám převzal veškerá jeho práva i povinnosti. Ludvík XIV. se stal politicky zcela nezávislým panovníkem, ale velmi rychle pochopil, že vládnout Francii není lehký úkol. I přesto, že Mazarin už před lety v podstatě zlikvidoval politickou opozici vůči králi, stále existovala řada dalších problémů, které mohly Ludvíkovu moc ohrozit. Byla tu odbojná města (například Orléans a Bordeaux), která se v případě sporů často přikláněla na stranu šlechty. Ludvík si musel složitě vynutit loajalitu měst i aristokracie. Tehdejší Francie byla navíc státem, jehož hranice se stále měnily vlivem mezinárodních sporů a válek. Byla rovněž nejlidnatějším státem v Evropě, ale podstatná část jejích obyvatel vůbec nemluvila francouzsky - v mnoha oblastech převládala italština, němčina a stovky nářečí a dialektů. Ludvík XIV. se stal během své vlády ztělesněním Francie, symbolem jejího sjednocení.
Ludvíkova zahraniční politika byla od samého počátku zaměřena na posílení velmocenského postavení Francie, což postupně způsobilo konflikt snad se všemi mocnostmi Evropy. Kromě válek s Nizozemím je nejznámější Ludvíkova účast na válce o dědictví španělské, při níž prosazoval (nakonec úspěšně) na trůn v Madridu svého vnuka Filipa. Absolutismus, ztělesněný údajným Ludvíkovým výrokem "Stát jsem já", dosáhl v zemi během druhé poloviny 17. století svého vrcholu.
V hospodářské oblasti podporoval král rozvoj manufaktur a snažil se docílit aktivní bilance v zahraničním obchodu. Opíral se přitom o myšlenky Jeana-Baptista Colberta, pro něž se vžil název merkantilismus. Ludvíkova náboženská politika měla za cíl dosáhnout nezávislosti francouzské církve na papeži a plnou kontrolu náboženských záležitostí ze strany státu. Pokud jde o vojenství, zde Ludvík dokázal nalézt osobnosti, jež z francouzské armády učinily nejmodernější útvar v Evropě.
Velké podpory se ze strany Ludvíka XIV. dostávalo také vědě - kartografii, astrologii, matematice, fyzice, chemii a technice. Za jeho vlády byly francouzskými vědci objeveny čtyři měsíce Saturnu, spočítána rychlost světla, vytvořen první systém rozdělení rostlin, vynalezena technika odlévání velkých zrcadel a uskutečnily se mnohé další význačné objevy.

Kultura za Ludvíka XIV.

V kulturní sféře zahájila vláda Ludvíka XIV. "zlatý věk" Francie. Země získala na poli módy, dvorského života i písemnictví přední postavení na kontinentu. Výstavba Versailles jako nové rezidence absolutního monarchy inspirovala téměř všechny evropské panovnické dvory; francouzština se stala řečí urozených kruhů.
Ludvík sám byl vzdělaný, distingovaný muž se smyslem pro vznešené vystupování a kultivovaný projev. Plně se vžil do ceremoniální role barokního vládce a v jistém smyslu byl i jejím symbolem. Byl velkým milovníkem baletu a hudby (sám se baletu v mládí intenzivně věnoval a údajně tančil velmi dobře). Finančně podporoval mnohé spisovatele malíře, sochaře a hudebníky. Jeho velkým oblíbencem byl Molière, jehož synovi byl Ludvík XIV. dokonce za kmotra.

Odvrácená strana královy politiky

Odvrácenou stranou Ludvíkovy politiky byl takřka nepřetržitý řetěz válek a obrovské finanční náklady na vojsko a státní reprezentaci. Stavba a následný provoz Versailles spolu s nepříliš úspěšnými válkami o dědictví španělské zatížily státní na neúnosnou míru a vedly k postupnému zadlužování Francie.
Sporným bodem Ludvíkovy vlády bylo rovněž zrušení ediktu nantského, který zaručoval obyvatelům Francie náboženskou svobodu. Dlouho se snažil obrátit téměř milion protestantů na katolickou víru domlouváním, za pomocí misionářů. Později docházelo k zastrašování a výhrůžkám. Oba způsoby se osvědčily - do podzimu 1685 se počet protestantů snížil o tři čtvrtiny. 18. října 1685 podepsal Ludvík XIV. dekret, kterým zrušil edikt nantský, a zároveň nařizoval zbořit protestantské kostely, uzavřít protestantské školy a všechny děti narozené v protestantských rodinách pokřtít jako katolíky.

Poslední léta panování

Období posledních patnácti let Ludvíkova života patřilo k jeho nejtěžším. Vedl komplikovanou a mnoho let také neúspěšnou válku o dědictví španělské, která Francii finančně i morálně velmi zdevastovala. Další ranou byly pro Francii silné mrazy v roce 1709 a následná léta neúrody a hladomoru. Ludvík XIV. začal propadat depresím a jeho okolí se obávalo o jeho zdraví. Utrpení svých poddaných nesl velmi těžce a svým vlastním majetkem a penězi se snažil řešit vážnou hospodářskou situaci . Po všech děsivých událostech se Ludvík XIV. upnul k náboženství - začal se oblékat velmi prostě, jedl střídmě a radikálně omezil své osobní výdaje. Zastavil rovněž výstavbu dalších paláců, demobilizoval většinu armády a snažil se zvýšit hodnotu upadající měny. Zemřel 1. září 1715 ve Versailles na následky gangrény (snět). Pohřben byl 9. října 1715 v Saint-Denis.

Zdroj - wikipedia + sešit z dějepisu ;)
 


Anketa

Klikni nebo se ti zítra uprostřed čela objeví maxi beďar :D:D

Klik

Komentáře

1 CapriClock - SB:-* CapriClock - SB:-* | Web | 30. května 2008 v 12:57 | Reagovat

joo o tom sme se učily někdy před dvěma roky :D sme si z něj dělaly prdel, že to je baletka :D

2 LaRhette* LaRhette* | 30. května 2008 v 14:45 | Reagovat

tjn :D baleťák :D:D

tu občas budu dávat i osobnosti, někomu se třeba budou hodit na referát. ale nejsou samozřejmě jenom zkopírované za 10 sekund.všechno je hodně zkrácené, zpracované a z různých zdrojů. takže je s tím taky dost práce :D

3 Haydenka Haydenka | Web | 30. května 2008 v 17:51 | Reagovat

Mmm mi sme s emu taky smály xD xD xD ....ale padaly i hroznější slovo a vtipnější než baletka.. :-)

4 Hil*An Hil*An | Web | 31. května 2008 v 10:30 | Reagovat

Pamatuju jak jsme se o něm učili ve škole...bylo toho dost!Ale hraje v dosti filmech, a pro Francii je to určitě jeden z nejvýznamějších králů, možná ten nejvýznamější. A určitě je to zajímavá osobnost!

5 sue00 sue00 | E-mail | Web | 1. června 2008 v 10:43 | Reagovat

vy to mate ludvík?:D..haha my mame ľudovít:D...ludvík to je jake divne:D

6 ewe ewe | 15. října 2008 v 12:22 | Reagovat

Když si s tím teda dáváš tu "práci", tak proč neuvedeš zdroje, z kterých jsi čerpala? Bez nich je to obyčejné falzum.. a taky by se to mohlo hodit i ostatním pro víc informací a důkazu o serioznosti článku.

7 LaRhette* LaRhette* | 15. října 2008 v 15:36 | Reagovat

ewe - máš pravdu, zdroje uvádím, výjimkou je tento článek, takže je doplním

jenom bych chtěla dodat, že to opravdu práce je, teda jestli na to narážíš uvozovkami

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama