LaRhette

Stránka

Grafika

Historie

Rádoby zábava

Zbytky

(něco málo o stvořitelce této stránky)(všechna důležitá oznámení, týkající se blogu)(aneb osamělé chvilky s PhotoFiltrem)(pár zajímavých faktů z minulosti)(všechny články hudebního, filmového a jiného vizuálního rázu)(co se jinam nevešlo)
________________________________________________________________________________________

Kecy | TOP 5 | Recenze

________________________________________________________________________________________

Abú Simbel

22. května 2008 v 16:28 | LaRhette* |  Egypt
Oba skalní chrámy v Abú Simbelu a Velká svatyně Isis ve Philae, postavené za Ramesse II., byly v letech 1965 až 1968 zachráněny před zatopením vodami Asuánské přehrady a přemístěny.

♔ Poloha - 280 km jižně od Asuánu
♔ Založení - kolem roku 1260 př.n.l.
Bez pomoci UNESCO by byly nenahraditelné kultovní stavby potopeny v tehdy největší umělé nádrži, v Násirově přehradním jezeru. Byly však zaměřěny, vyfotografovány, označeny, rozřezány a vyzvednuty na místo ležící o 65 metrů výše než původní stanoviště.
Nejznámější ze staveb je Velký chrám, vytesaný ve skále do hloubky 60 m, s chrámovým průčelím 38 x 33 m se čtyřmi kolosálními sochami Ramesse II. Každá ze soch měří 20 m (Ramessův úsměv je 1 m široký, vzdálenost od ucha k uchu je 4 m). Jedna z hlav se zřítila již ve starověku a leží před chrámem - tento stav byl zachován i po přesunu chrámu v letech 1972-80. Sochy nejsou identické, ale výraz tváře vyjadřuje i stupně Ramessova vývoje. Několik metrů nad hlavami jsou vytesány římsy s faraonovými kartušemi a úplně nahoře je 22 soch paviánů vysokých 2 m. Nad vchodem do chrámu je vytesána socha boha Reharachteje. U nohou Ramessových soch jsou pak sochy jeho matky, hlavních manželek, synů a dcer.
Uvnitř chrámu je sloupová síň s osmi desetimetrovými sochami sedícího Ramesse v podobě boha Usíra, malá síň se čtyřmi obětními vyobrazeními, příčná síň a vnitřní svatyně, kde Ramesse trůní uprostřed "boží trojice", kterou tvoří Amon-Re, Ptah a Reharachtej. Každoročně 21.března a 21.září proniknou sluneční paprsky do této svatyně a osvítí jednotlivé sochy kromě boha Ptaha, pána temnot. Stěny jsou vyzdobeny výjevy z válečných tažení do Sýrie a Núbie, a zejména bitvy u Kadeše proti chetitskému vládci Muwattališovi. Malý chrám v Abú Simbleu nehcal Ramesse postavit pro svou milovanou ženu Nefertari. Svatyně je zasvěcena bohyni Hathor. Na průčelí se ve výklencích nacházejí sochy Ramesse II a Nefertari.
Důmyslnou záchrannou akcí byla ušetřena i Velká svatyně bohyně Isis z doby Ptolemaiovců, jakož i chrám z římského období na ostrově Philae. Abú Simbel objevil švýcarský orientalista Johann Ludwig Burckhardt (1784-1817) v roce 1813.
♔ Zdroj - Kulturní a přírodní dědictví - Afrika, Austrálie a Oceánie
Celý text jsem hodně dlouho opisovala z mé knihy, takže prosím nekopírujte !
 


Anketa

Klikni nebo se ti zítra uprostřed čela objeví maxi beďar :D:D

Klik

Komentáře

1 CapriClock - SB:-* CapriClock - SB:-* | Web | 23. května 2008 v 8:07 | Reagovat

Jáá tam chciiiiiiii :( :D

2 Andilek.simca Andilek.simca | Web | 23. května 2008 v 11:03 | Reagovat

Miluju Egypt *in love* je super že tu dáváš i historii !!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama